O hubnutí

Dieta a cvičení

Je při hubnutí důležitější cvičení, nebo dieta? Zdravý rozum říká, že při shazování kilogramů hrají stejnou roli. Jak se na to však dívají odborníci?

Zákon hubnutí je jednoduchý. Abyste se zbavili nadbytečných kilogramů, musíte v denním součtu vydat víc kalorií než přijmout. Pokud skončíte většinu dní v plusu, vaše váha poroste.

Jednu stranu této jednoduché rovnice tvoří kalorie přijaté v pokrmech a nápojích. Druhou stranou jsou potom kalorie spálené nejenom cvičením, ale i tělesnými procesy, které v organismu probíhají i za klidového stavu.

Pokud se chcete zbavit nadváhy, teoreticky by vám mělo stačit zvýšit pohyb a přebytečné kilogramy by měly být pryč. Jenže tak jednoduché to není.

Cvičit, nebo necvičit

Studie z roku 2000, kterou provedli Ross, Freeman a Janssen, například dokázala, že samotné cvičení není zdaleka nejefektivnější metodou hubnutí. Jejich závěry potvrzuje i starší výzkum Hagana, Wonga a Whittana. Obě studie srovnávaly dvě skupiny respondentů. Jedna z nich hubla pomocí dietního jídelníčku, zatímco druhá pouze cvičila.

Muži ze skupiny, která držela dietu, zhubli v průměru o 8,4 kg; ženy ze stejné skupiny ztratily 5,5 kg. Příslušníci druhé skupiny pětkrát týdně půl hodiny běhali a ženy zhubly 3 kg, zatímco muži průměrně 6 kg.

Ženy držící dietu snížily množství svého tělesného tuku z 35 % na 29 %. Zatímco ženy z druhé skupiny snížily množství svého tělesného tuku jen o dvě procenta. Muži z dietní skupiny snížili svůj tělesný tuk o pět procent, kdežto u cvičících mužů k žádné změně v množství tuku nedošlo.

V nové studii, která proběhla minulý rok na univerzitě v Minnesotě, sledovali vědci váhový úbytek žen a mužů nadváhou a obezitou. Respondentky, které úspěšně hubly, snížily svůj týdenní příjem o pět až deset porcí týdně. Pokud však pouze cvičily a nesnížily množství jídla, jejich váha neklesala. Oproti tomu mužům stačilo ke snížení hmotnosti samotné cvičení. Vědci si to vysvětlují skutečností, že muži při cvičení spalují více kalorií než ženy.

Zmenšete porce

Ačkoli většina studií, které byly na toto téma provedeny, došla k závěru, že samotné cvičení pro shazování kilogramů nestačí, jde pouze o krátkodobé výsledky. Ty ze studií, které byly opakovány po časové prodlevě, zjistily, že už po roce se váha respondentů obou skupin nijak nelišila. Nicméně většina z nich také potvrdila, že k tomu, aby člověk zhubl, nemusí dodržovat nijak přísnou dietu. Mnohdy stačí jen odpustit si jedno tučné nebo sladké jídlo denně, případně omezit alkohol. Stejně tak fungují i menší porce.

Výzkumy ukazují, že kombinací menších porcí a změn stravování není problém snížit denní příjem o přibližně 2 000 kJ (to je například přibližně 100 g čokolády). Na druhou stranu, abyste stejnou energii vydali, musíte půl hodiny šlapat velmi intenzivně na rotopedu (nebo hodinu v lehčím tempu).

Nejlepším řešením je vyzkoušet si FIT-Stravu, která Vám denně přiveze 5 porcí nutričně vyváženého, velice chutného a čerstvého jídla, nemusíte nic počítat a vše máte připraveno od profesionálů.

ZDROJ: iDNES.cz – Tereza Mrázková

Krabičková dieta

Tento způsob je pohodlný a je vhodný pro ty, kteří nestíhají vařit či nemají o dietním stravování přehled.

Pokud také chcete zhubnout, tak víte, že musíte změnit své stravovací návyky. Možností je více, ale poslední dobou se stávají hitem tzv. krabičkové diety. Prostě vám přivezou jídlo až pod nos. Tento způsob je pohodlný a je vhodný pro ty, kteří nestíhají vařit či nemají o dietním stravování přehled. Tyto firmy spolu s jejich odborníky pro vás nejen jídlo připraví, ale spočítají za vás i jeho kalorickou hodnotu, která se většinou pohybuje v rozmezí 5 000 kJ pro ženy a 7 000 kJ pro muže.

Klady a zápory krabičkových diet

Výhodou je, že se o jídlo opravdu vůbec nemusíte starat, odpadají nákupy i vaření a doba strávená přípravou jídla. Tento volný čas můžete využít jak je libo, například ke cvičení. Krabičkovou dietu na celý den, obvykle se jedná o 5 porcí, vám firmy dovezou na místo, které si určíte. Většina firem spolupracuje s odborníky na výživu a vy si tak můžete být jistí, že dietní jídla odpovídají základům zdravého stravování.

Nevýhodou některých firem je absence individuálního přístupu ke každému klientovi. Může se tak stát, že některá jídla vám nebudou chutnat. Nevýhodou jsou i specifické zdravotní problémy, které nemusí být u krabičkových diet zohledněny a co se stane s životním stylem a stravou, až skončím s krabičkovou dietou.

Týden nebo měsíc s krabičkovou dietou

Jak už bylo řečeno, s krabičkovou dietou nemusíte hnout ani prstem. Klienti těchto firem zhubnou průměrně 5-7 kg za měsíc. Důležité je, že neztrácejí svalovou hmotu ale tuky. Mají zajištěnou celodenní pestrou stravu od rána až do večera. Stačí otevřít krabičku a jíst.

10x proč hubnout s krabičkovou dietou Fit-Strava

  1. Krabičková dieta opravdu funguje!
  2. Naučí Vás jíst méně bez potřeby dojídat se, bez večerních „chutí“.
  3. Díky krabičkové dietě jíte zdravěji a dostává se Vám všech potřebných živin.
  4. S Fit-Stravou jíte pravidelně, bez stálého přemýšlení: A co si mám zrovna teď dát?
  5. Jediná dieta, po které po týdnu máte víc energie než před začátkem diety a přitom máte kilogramy dole.
  6. Po skončení krabičkové diety nenastává jo-jo efekt díky správně nastartovanému metabolizmu.
  7. 5x denně si opravdu pochutnáte.
  8. Nevymýšlíte jídelníčky, nenakupujete, nevaříte. Vše přivezeme až k Vám domů či do práce.
  9. Díky našemu individuálnímu přístupu není nikdy nic problémem, vždy vše řešíme ke spokojenosti klienta.
  10. S námi i bez cvičení a pocení v posilovnách hubnete tuk a ne svalovou hmotu.